Jdeme na očkování

ZÁKLADNÍ OPATŘENÍ, ROZHODNETE-LI SE SVÉ DÍTĚ OČKOVAT

  • Zahájit očkování ve věku nejméně 6 měsíců, což je minimální bezpečností opatření a je v souladu se současně platnou vyhláškou

Odložení očkování doporučujeme hlavně proto, že kojenci do 6 měsíců věku nemají ještě funkční hematoencefalickou bariéru a do jejich mozku se tedy může dostat jakákoliv látka, která jim koluje v krvi. 

Pro větší bezpečnost a jistotu zdravého vývinu mozku je nejlépe zahájit očkování od 2 let věku.

  • Respektovat nedonošenost - věk dítěte je třeba počítat ode dne plánovaného narození, ne od skutečného dne porodu

Nedonošené dítě by před prvním očkováním mělo být důkladně vyšetřeno neurologem a imunologem pro potvrzení správného vývoje dítěte.

OČKOVACÍ KALENDÁŘ PLATÍ PRO ZDRAVÉ DĚTI

  • Dítě by mělo být zdravé v den očkování, ale i před plánovaným termínem očkování. Za minimální odstup od akutní nemoci se považuje jeden měsíc bez jakýchkoliv příznaků. To platí i pokud je nemocný někdo z rodiny, jelikož vaše dítě již může být v inkubační době.

Dítě musí být absolutně zdravé, i rýma je nemoc.

  • Dítě by v době očkování nemělo prožívat nadbytečný stres např. při prořezávání zubů, odstavování, nástupu do školky, narození sourozence, rodinných neshodách apod.          

NIKDY VAKCÍNY NEKOMBINUJTE 

Podání více vakcín najednou několikanásobně zvyšuje riziko vážného poškození.

  • Interval mezi aplikací další vakcíny prodlužte nejméně na 2 měsíce (dle www.vakciny.net lze mezi 1. a 2. dávkou ponechat interval až 6 měsíců a mezi 2. a 3. dávkou až 1 rok)

PŘEČTĚTE SI VŽDY PŘÍBALOVÝ LETÁK A RESPEKTUJTE KONTRAINDIKACE